خانه / سبک زندگی / گل و گیاه / آشنایی با نحوه پرورش و نگهداری گیاه کراسولا

آشنایی با نحوه پرورش و نگهداری گیاه کراسولا

Crassula Ovataکراسولا سرده بزرگی از گیاهان آب‌دار است که شامل گونه‌های زیادی شامل «کراسولا اواتا» است. این گیاهان بومی بخش‌های زیادی از جهان‌اند اما بیشترین نمونه‌های پرورشی بیشتر از دماغه شرقی آفریقای جنوبی می‌آیند و معمولا از راه بریدن ساقه و برگ، زیاد شده‌اند. بیشتر این گیاهان کمی سرما را تحمل می‌کنند اما سرما و گرمای شدید باعث مرگ‌شان می‌شود.درادامه مطلب زیر با نحوه پرورش ونگهداری گیاه کراسولا آشنا خواهید شد.

گیاه کراسولا از تیره کراسولاسه از آفریقای جنوبی منشأ می گیرد و صد‌ها سال است که به عنوان یک گیاه آپارتمانی، در خانه‌ها نگهداری می‌شود. به طور کلی نگهداری از این گیاه و برطرف کردن نیاز‌هایش کار بسیار ساده و لذتبخشی است.

نیاز‌های رشدی گیاه کراسولا
گیاه کراسولا از تیره کراسولاسه باید در معرض نور درخشان خورشید و رطوبت پایین قرار بگیرد تا تکثیر کراسولا رخ دهد.. درختچه‌های کراسولا در صورتی که به طور ناگهانی از مکانی با نور کمتر به مکانی که به طور کامل در معرض نور خورشید قرار دارد منتقل شوند، دچار آفتاب سوختگی خواهند شد؛ بنابراین اگر گیاه‌تان به نور کم خو گرفته است، میزان نور را به تدریج افزایش دهید.
این گیاه محیطی با درجه حرارت ۸. ۱۲ درجه سانتیگراد در شب و ۲۳.۹ تا ۲۶.۷ درجه سانتیگراد در روز را ترجیح می‌دهد. اما با وجود این گیاه دمای زیر ۴.۴ درجه سانتیگراد را نیز تحمل می‌کند.
گلدان این گیاه هر ۲ تا ۳ سال یکبار باید تعویض شود و PH مناسب برای رشد گیاه کراسولا ۶.۵ است.
آبیاری و تغذیه گیاه کراسولا
گیاه کراسولا، گیاهی گوشتی و آبدار است و این قابلیت را دارد که آب را در برگ‌ها، ساقه و ریشه‌های خود ذخیره کند.
این گیاه دارای یک چرخه رشدی دو مرحله‌ای (فعال/غیر فعال) است. آب دادن و غذا دادن به این گیاه باید بر اساس مرحله‌ای از چرخه رشد که در آن قرار دارد (یعنی فعال بودن یا غیر فعال بودن گیاه) مشخص شود. در طول بهار و تابستان، خاک این گیاه باید کمی مرطوب نگه داشته شود.
به این گیاه یک بار در هفته و به میزان زیاد (روش غرقابی) آب دهید، سپس قبل از آبیاری بعدی اجازه دهید تا خاکِ گیاه کاملاً خشک شود. پس از آب دادن به گیاه، فوراً آبِ جمع شده در ظرفِ زیرِ گلدان را خالی کنید.
هر دو هفته یکبار، به خاک گیاه‌تان تقویت کننده گیاهی ۱۰-۲۰-۱۰ یا ۵-۱۰-۵ بیافزایید (تقویت کننده گیاه بنفشه آفریقایی نیز برای تقویت گیاه کراسولا بسیار مناسب است).
کراسولا را در ماه‌های زمستان، یعنی زمانی که گیاه در خواب و غیر فعال است، خشک نگه دارید. به این گیاه از اوسطِ آبان تا اوایلِ بهار تقویت کننده ندهید.
گیاه کراسولا را وادار به گل دادن کنید
برای تکثیر کراسولا که به طور معمول، تمام گیاهان سالم و بالغِ کراسولا، در دی ماه (در نیمکره شمالی) شکوفه می‌دهند. شکوفه دهی آن‌ها با کوتاه شدن طبیعیِ طولِ روز‌ها، شروع می‌شود. اگر درخت کراسولای شما در اتاقی است که به طور معمول چراغ‌هایش در شب روشن است، این امکان وجود دارد که گیاه‌تان شکوفه ندهد.
در اوایلِ پاییز گلدانِ کراسولا را به محیطی عاری از روشناییِ شب، منتقل کنید. برای اینکه گیاه‌تان شکوفه بدهد، محلی را برای آن انتخاب کنید که در شب روشنایی نداشته باشد، اما در روز، نور طبیعی خورشید را به میزان کافی دریافت کند.

مترجم: نغمه خالقی
منبع: www.thegardenhelper.com

درباره ی tony.almeyda

مطلب پیشنهادی

معرفی بذرهای سبزه هفت سین و زمان کاشت هر کدام

  یکی از هفت سین های سفره هفت سین ، سبزه می باشد که نماد ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *