خانه / آرایشی و زیبایی / سلامت پوست / چرا عرق سوز میشویم؟

چرا عرق سوز میشویم؟

1375116169_arag عرق سوزشدن چین های پوستی بدن در فصل تابستان، مشکلی شایع است ولی اگر تمایل دارید این تابستان آن را تجربه نکنید، راه های آسانی وجود دارد که از بروز آن جلوگیری کنید و با مشاهده ی اولین علامت، با کمک درمان های خانگی آن را از بین ببرید. فراموش نکنید که رطوبت و عرق ناشی از گرمای هوا، یکی از علل مهم گسترش بیماری های پوستی در این فصل است، مثلا چین های پوستی در فصول گرم سال در معرض عرق سوز شدن هستند.

یماری*های فصل گرم سال به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

الف) بیماری*های پوستی با منشا عفونی

ب) بیماری*های پوستی مرتبط با نور خورشید

علت عرق سوز شدن

اغلب کودکان وقتی پوستشان عرق سوز می شود که والدینشان لباسهای خیلی گرم به آنها بپوشانند. به همین علت است که به پدران و مادران جوان توصیه می شود که لباسهای خیلی گرم به کودکانشان نپوشانند.

یک لباس معمولی مانند لباس افراد عادی کافی است تا کودکان در دمای عادی مانند بزرگسالان فعالیت کنند. به طور معمول، غدد عرق کودکان مانند بزرگسالان هنوز به خوبی رشد پیدا نکرده است، بنابراین ممکن است به راحتی در چینهای بدنشان آثار عرق سوز شدن دیده شود.

این جوشها اغلب در سه تا چهار روز بهبود می یابند، ولی اگر پس از گذشت این زمان هنوز جوشها باقی بودند و کودک شما تب کرد، لازم است با یک پزشک مشورت کنید. عرق سوز شدن بر اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید به وجود نمی آید، بلکه زمانی ایجاد می شود که گرمای بیش از اندازه به بدن برسد و بدن با تولید بسیار زیاد عرق، واکنش نشان دهد.

چاره عرق سوز شدن چیست؟

فراموش نکنید، عرق سوزشدن، خودبه خود بهبود می یابد. بنابراین نیاز به دارو و پزشک نیست. شما می توانید به توصیه های زیر عمل کنید تا از شر این خارشهای پوستی خلاص شوید.

لباسهای خنک بپوشید:

وقتی به منزل می رسید، لباس های تنگ و پلاستیکی را کنار بگذارید و لباس های نخی ، گشاد و خنک بپوشید.

دوش آب سرد بگیرید:

دومین قدم این است که بخشهایی از پوستتان را که عرق سوزشده است، خنک کنید. برای این کار میتوانید از باد سرد سشوار استفاده کنید یا دوش آب سرد بگیرید.

هوا به جای حوله:

همه ما عادت داریم بعد از حمام کردن با حوله پوست بدن را خشک کنیم، ولی این* بار حوله را کنار بگذارید و اجازه دهید بخشهایی از بدن تان که عرق سوز شده، در معرض هوای آزاد خشک شود.

کرمهای ضد حساسیت:

اگر پوست شما حساس است و احساس خارش دارید، می توانید از کرم “هیدروکورتیزون” برای از بین بردن حساسیت استفاده کنید.

لباسهای تابستانه:

برای اینکه دوباره عرق سوز نشوید، در هوای گرم تابستان، تلاش کنید لباس های خنک تر و جنس نخی بپوشید. در ضمن تا می توانید لباس کمتری در تابستان به تن کنید.

هوای خنک و خشک:

بهترین درمان عرق سوزشدن پوست آن است که در محیطی خنک و بدون رطوبت قرار بگیرید، برای مثال در یک اتاق، کولر روشن کنید و رطوبت هوا را نیز تنظیم کنید. برخی از سیستم های خنک کننده هوشمند می توانند دما و رطوبت اتاق، خانه و محل کارتان را تنظیم کنند.

از پودر بچه استفاده کنید:

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که زیاد عرق می کنید، می توانید از پودر بچه برای پیشگیری از عرق سوزشدن پوست بدنتان استفاده کنید. پودر بچه پوست شما را خشک نگه می دارد. پودرها عرق را به خود جذب کرده و علاوه بر آنکه سطح پوست را خشک نگه می دارند، از عرق سوزشدن مجدد پوست نیز جلوگیری می کنند.
تابستان و عرق زیاد

عرق سوزشدن، معمولا حاوی جوش های دانه مانند قرمز و یا صورتی رنگی هستند که در بخش هایی از بدن که به وسیله لباس پوشانده می شوند، دیده می شود. زمانی سر و کله این جوش ها روی پوست پیدا می شود که دهانه غدد عرق مسدود و مجرای آنها متورم شود.

کودکان قربانیان درجه اول عرق سوزشدن هستند و مادرانی که نوزاد دارند، با این دردسر روبرو هستند، ولی خیلی از بزرگترها هم وقتی در آب و هوای گرم و مرطوب رفت وآمد کنند، به این عارضه پوستی دچار می شوند.

اگر شما مجبورید در آب وهوای گرم و مرطوب تابستان کار کنید، به دلیل عرق کردن زیاد ممکن است عرق سوز شوید. این التهاب پوستی سن و سال نمی شناسد، ولی بیشتر کودکان را گرفتار می کند و اغلب روی کشاله ران، آرنج و زانو دیده می شود.
پیشگیری از عرق سوزشدن کودکان

۱- هر ساعت کهنه و پوشک کودک را کنترل کنید و اگر آلوده شده است، آن را سریع عوض کنید.

۲- پس از هر بار عوض کردن کهنه بچه، او را با آب  ولرم و صابون ملایم بشویید.

۳- اجازه بدهید پس از شستن بچه، ابتدا بدن او خشک شود. سپس او را پوشک کنید.

۴- برای اینکه پوست پاهای کودکتان، عرق سوز نشود، کرم ” زینگ اکساید” را به پوستش بمالید.

۵- شلوارهای پلاستیکی به کودکتان نپوشانید.

۶- اگر کودک شما به یک نوع پوشک حساس است، نوع پوشک کودک را تغییر دهید.

۷- اگر شما عادت دارید از کهنه های پارچه ای سنتی برای کودک استفاده کنید، آنها را بعد از هر بار شستشو، ۱۵ دقیقه در آب جوش بجوشانید تا اثرات مواد شوینده و میکروبها از روی آن زدوده شود.

۸- وقتی پای کودک عرق سوز شده است، از پودر تالک روی پوستش استفاده نکنید. پودر تالک ممکن است وارد ریه کودک شود و ایجاد عفونت کند.

درباره ی tony.almeyda

مطلب پیشنهادی

با تغذیه سالم می شود چین و چروک پوست را درمان کرد

روغن زیتون، برای ماساژ دادن پوست شما فوق‌العاده‌ است. این روغن منبع خوبی از آنتی‌اکسیدان‌ها ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *