خانه / آرایشی و زیبایی / پیلینگ پوست و انواع آن

پیلینگ پوست و انواع آن

Xg3yLWeQ

اول پیلینگ پوست چیست و انواع آن را در این پوست ویژه لایه برداری پوست است توضیح می دهیم .

لایه برداری پوست یا پیلینگ شیمیایی برای برطرف کردن عوارض ناخوشایند پیری پوست از قبیل تغییر رنگ، چین و چروک، زبری و خشونت آن استفاده می کنند.

انواع لایه بردارها
اسیدهای میوه (آلفا هیدروکسی اسید AHA)، تری کلرواستیک اسید، فنول، رزوسینول و سالیسیلیک اسید که با از بین بردن لایه سطحی پوست، سبب تازه تر و جوان تر شدن آن می شوند. اسیدهای آلفا هیدروکسی، اسیدهای ارگانیک طبیعی هستند که در سیب سبز (اسید مالیک)، آناناس و مرکبات (اسید ستیریک)، نیشکر (اسید گلیکولیک)، میوه های قرمز، شیر ترش، ماست (اسید لاکتیک)، بادام تلخ و اسید ماندلیک و انگور (اسید تارتاریک) وجود دارند. این اسیدها با برداشت لایه های سلولی شاخی از روی پوست و با نرم کردن کراتین سبب نرم تر و شفاف تر شدن پوست شده و با قدرت جذب رطوبت هوا، خشکی را ترمیم کرده و خواص ظاهری و قابل رویت پوست را بهبود می بخشند.

زمان و سن مناسب
برای انجام پیلینگ محدوده سنی وجود ندارد و در هر سنی می توان این کار را انجام داد؛ اما از نظر زمانی، فصول پاییز و زمستان به دلیل کاهش نور آفتاب مناسب ترند. عوارض جانبی ناشی از پیلینگ بسیار جزئی و قابل برگشت است و خطری ندارد. پیلینگ سطحی برای رفع کدورت و تیرگی پوست، چروک های خفیف زودرس و درمان جوشگاه های قدیمی و فرورفتگی های کم عمق ناشی از جوش استفاده می شود. تمامی اثرات و خواص و عوارض آن شبیه پیلینگ عمیق ولی خفیف تر و ضعیف تر است. اغلب بعد از پیلینگ سطحی، پوست صورت قرمز می شود که یک واکنش طبیعی و بسته به جنس پوست، از خفیف تا شدید متغیر است و پس از چند روز خودبه خود برطرف می شود. سوزش پیلینگ سطحی که خفیف است، بعد از یک ساعت از بین می رود. فرآورده های محتوی آلفا هیدروکید اسید سبب لایه برداری یا پوسته ریزی از روی پوست می شوند. مقدار لایه برداری بستگی به نوع و غلظت ماده موثر، اسیدیته و سایر مواد به کار رفته در فرمولاسیون فرآورده دارد. جهت لایه برداری با این فرآورده ها ابتدا بهتر است اسیدهای میوه غلظت های پایین تر استفاده شود و به تدریج غلظت آنها افزایش یابد.

تشخیص پزشک
این اسیدها ممکن است عوارض جانبی مثل تحریک جزئی و احساس سوزش تا بروز تاول و سوختگی داشته باشند؛ به همین دلیل بیمارانی برای پیلینگ انتخاب می شوند که به تشخیص پزشک امکان عوارض جانبی بعد از پیلینگ در آنان بسیار جزئی و قابل برگشت باشد. بیمار مدت ها بعد از انجام پیلینگ باید حتی الامکان از تابش مستقیم نور آفتاب به مدت طولانی دوری کرده و مرتب از کرم های ضد آفتاب استفاده کند. انجام هر بار پیلینگ باعث کمتر شدن چین و چروک و شفافیت و فرو رفتگی های پوست می شود.

توصیه
این محصولات برای دور چشم مناسب نیستند و در هنگام استفاده از آنها باید از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل ۲۵ یا بیشتر استفاده کرد. پیلینگ شیمیایی علاوه بر ترمیم و درمان نسبی چین و چروک زودرس، درمان بسیاری از بیماری ها و عوارض پوستی دیگر هم موثر است؛ از جمله جوشگاه های به جای مانده از آکنه، کک و مک، لک صورت، پوست های لک و پژمرده، منافذ باز پوست صورت و … . پیلینگ ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند: ۱- پیلینگ عمیق ۲- پیلینگ سطحی

 

سایت ابانک : پیلینگ پوست و انواع آن

درباره ی tony.almeyda

مطلب پیشنهادی

پیاز باعث زیبایی پوست و مو می شود

  پیاز نه فقط برای درمان ریزش موها، بلکه برای رشد مجدد موهای ریخته شده ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *