خانه / آشپزی / خواص مواد خوراکی / مصرف نوشابه گازدار ممنوع

مصرف نوشابه گازدار ممنوع

442950_331نوشابه (به انگلیسی: Soft drink) نوعی نوشیدنی شامل آب گازدار، مواد شیرین‌کننده و اسانس است.درادامه مطلب زیر با مضرات نوشابه گازدار اشنا شوید.

دکتر سیدعلی کشاورز در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه تامین مواد مورد نیاز بدن بهتر است از طریق مصرف مواد طبیعی باشد، گفت: با مصرف قندهای مصنوعی میزان قند اضافی به بدن می‌رسد.وی در ادامه با بیان اینکه انواع شکلات دارای میزان بالایی از چربی های اشباع شده هستند،گفت: برخلاف تصور عامه مردم موادی مانند شکلات تلخ علاوه بر اینکه حاوی مواد قندی و کالری بالایی است،دارای چربی‌های اشباع شده است.

مدیر گروه تغذیه بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه مصرف یک لیوان شیر بیش از ۱۰ درصد نیاز روزانه بدن به مواد مغذی را تامین می‌کند، گفت: یک لیوان شیر کم چرب یا آب میوه طبیعی تنها حاوی ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوکالری و یک لیوان شیر دو و نیم درصد نیز دارای ۱۷۵ کیلوکالری است، ولی مصرف این میزان شیر ۱۰ درصد از مواد مورد نیاز بدن مانند پروتئین، کلسیم و ویتامین آ را تامین می‌کند. دکتر کشاورز گفت: هرچند آب میوه‌های طبیعی حاوی مواد مغذی و ویتامین C هستند ولی در مقایسه با میوه‌ها فیبر بسیار کمتری دارند.

مدیر گروه تغذیه و بیوشیمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص میزان کالری دریافتی مورد نیاز روزانه یادآور شد: میزان کالری مورد نیاز روزانه خانم خانه‌داری با وزن طبیعی که کارهای معمولی انجام می‌دهد، ۲۲۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلوکالری و در صورتی که فعالیت‌های ورزشی انجام دهد به میزان ۳۴۰۰ کیلوکالری است، مردان ورزشکار نیز روزانه به ۴۶۰۰ کیلوکالری نیاز دارند، ولی ورزشکاران حرفه‌ای به ۲ تا ۳ برابر این میزان کالری نیاز دارند.

دکتر کشاورز با اشاره به اینکه افرادی که روزانه کیک یا بیسکویت مصرف می‌کنند دچار بیماری های قلبی- عروقی می‌شوند، گفت: بیسکویت‌ها و کیک‌ها حاوی روغن‌های جامد هستند. وی در ادامه تصریح کرد: یک برش کیک و یا تعداد ۴ تا ۵ بیسکویت حاوی ۱۵۰ تا ۱۰۰ کیلوکالری انرژی است که این میزان کالری با ۲ تا ۳ ساعت پیاده‌روی سوزانده می‌شود.

مدیر گروه تغذیه بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه رژیم‌های غذایی باید دارای کیفیت غذایی بالا و کمیت انرژی و کالری پایین باشند، خاطرنشان کرد: رژیم‌های غذایی کاهش وزن باید پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و عناصر مورد نیاز روزانه بدن را تامین کند، پیروی از رژیم‌های غذایی باید بر اساس نظر پزشک متخصص تغذیه انجام شود.

منبع : alef.ir

 

درباره ی tony.almeyda

مطلب پیشنهادی

خاصیت گردو در طب سنتی

    محافظت از سیستم ایمنی، جلوگیری از لخته شدن خون، تنظیم سوخت و ساز ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *