خانه / آرایشی و زیبایی / مراقب مواد سمی درون لاک ناخن باشید

مراقب مواد سمی درون لاک ناخن باشید

download (11)

والدین گرامی توجه کنید به هیچ عنوان ناخن کودک خود را لاک نزنید زیرا در لاک ناخن مواد سمی وجود دارد که باعث بروز مسمومیت خطرناک برای کودکان می شود در این جا به بررسی این مواد سمی می پردازیم ، در ادامه بیان می کنیم مراقب مواد سمی درون لاک ناخن باشید .

۱. دی بوتیل فتالات یا DBP

دی بوتیل فتالات به گروهی از مواد شیمیایی فتالات تعلق دارد که می‌توانند بر سیستم غدد درون ریز تاثیر بگذارند و خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند. چطور؟ فتالات‌ها از نظر ساختاری، شبیه استروژن هستند. هنگامیکه فتالات، جذب جریان خون می‌شود، تعادل هورمونی در بدن را بهم می‌زند و شما را در معرض خطر بیشتر ابتلا به سرطان سینه قرار می‌دهد. علاوه بر این، DBP با انواع مشکلات سلامتی از جمله آسیب ارگانها، آسیب کبدی و یائسگی زودرس مرتبط است و حتی می‌تواند بر رشد هورمونی جنین‌های مذکر نیز تاثیر بگذارد.

اتحادیه اروپا، DBP را در لوازم آرایش و محصولات مراقبت شخصی ممنوع کرده، در حالی که دولت استرالیا، این ماده‌ی شیمیایی را بعنوان خطری برای سیستم تولید مثل انسان در نظر گرفته است. اگرچه کالیفرنیا، DBP را بعنوان یک ماده‌ی سمی هورمونی و باروری طبقه بندی کرده، اما دولت فدرال، این ماده شیمیایی را بعنوان یک ترکیب سمی به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل است که برخی از برندهای لاک ناخن آمریکایی برای کاهش پوسته دادن، حاوی DBP هستند.

مطلب مرتبط:  آماده کردن عروس از سر تا پا

۲. تولوئن

تولوئن به لاک اضافه می‌شود، تا به فرمول آن، بافت و پرداختی صاف بدهد. این ماده‌ی شیمیایی در لاک پاک کن‌ها نیز بکار میرود. از آنجا که تولوئن بخارهای تحریک کننده تولید می‌کند، می‌تواند بیماری‌های تنفسی را تشدید کند. بدتر از آن، این ماده‌ی شیمیایی با آسیب عصبی، کاهش عملکرد مغز، اختلال تنفسی و کاهش شنوایی مرتبط است.

تولوئن همچنین می‌تواند باعث اختلالات باروری، مسمومیت سیستم ایمنی بدن و سرطان خون شود. استفاده ازتولوئن توسط اتحادیه اروپا محدود شده و به خانم‌های باردار و کودکان توصیه می‌شود که درمعرض این بخارهای شیمیایی قرار نگیرند.

۳. فرمالدئید

این یک ترکیب سرطان زاست که باعث تحریک پوست، اختلالات پوستی مزمن و سرطان خون، گلو و بینی می‌شود. قرارگیری در معرض سطوح بالای فرمالدئید می‌تواند باعث آسم، تهوع و تشنج شود. این ماده همچنین می‌تواند باعث سقط جنین و رشد غیر طبیعی جنین در زنان باردار شود. این ماده‌ی شیمیایی برای بهبود زمان سایش در لاک‌های ناخن استفاده می‌شود.

اتحادیه‌ی اروپا تنها اجازه می‌دهد که این ماده‌ی شیمیایی بطور محدود در محصولات مراقبت شخصی استفاده شود. با اینحال، دولت‌های سوئد و ژاپن، فرمالدئید را بطور کامل ممنوع کرده‌اند.

مطلب مرتبط:  وقتی ناخنمان می‌شکند چکار کنیم؟

۴. رزین فرمالدئید

این یک محصول جانبی فرمالدئید است که به همان اندازه برای خانم‌ها و جنین در حال رشد خطرناک است. مطالعات نشان می‌دهد که رزین فرمالدئید می‌تواند باعث واکنشهای آلرژیک شدید، ‌هایپر پیگمانتاسیون، کاهش حس و سوزش پوست شود. همچنین می‌تواند منجر به سرطان گردد.

۵. کافور

کافور به لاک‌های ناخن، یک ظاهر براق و درخشان می‌دهد. این ماده‌ی شیمیایی در داروهای سرماخوردگی مانند اسپری‌های بینی و ویکس‌ها نیز بکار می‌رود. اما کافور با التهاب شدید پوست و واکنش‌های آلرژیک مرتبط است، بخصوص هنگامیکه با پوست تماس پیدا کند.

این بخارها می‌توانند آسم را تحریک کنند و باعث تهوع، سر درد و سرگیجه شوند. اتحادیه اروپا به آرامی‌در حال خارج کردن کافور از محصولات مراقبت از بدن است، در حالیکه ایالات متحده، سطح غلظت آن را به ۱۱ درصد محدود می‌کند.

چگونه یک لاک ناخن مطمئن انتخاب کنید

اکثر فرمول‌های لاک ناخن حاوی یک یا دو مورد از مواد شیمیایی ذکر شده در بالا هستند. ما توصیه می‌کنیم از برندهای لاک ناخنی استفاده کنید که بصراحت می‌گویند عاری از این مواد شیمیایی هستند. بعضی مارک‌های لاک ناخن می‌گویند که free – big 3 (بدون DBP، فرمالدئید و تولوئن) هستند اما اگر ممکن است به دنبال لاک‌هایی باشید که free – big 5 (بدون هر ۵ ماده بالا) باشند.

 

سایت ابانک : مراقب مواد سمی درون لاک ناخن باشید

درباره ی tony.almeyda

مطلب پیشنهادی

پیاز باعث زیبایی پوست و مو می شود

  پیاز نه فقط برای درمان ریزش موها، بلکه برای رشد مجدد موهای ریخته شده ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *