خانه / آشپزی / طرز تهیه خورش باقلا قاتق

طرز تهیه خورش باقلا قاتق

fo368

مواد لازم برای تهیه خورش باقلا قاتق

به اندازه نیاز نمك و فلفل

۱ قاشق چایخوری زرد چوبه

نصف فنجان شوید خشك یا  شوید تازه : صد گرم

سه تا چهار  عدد تخم مرغ

۱ بوته سیر

دویست گرم كره

دویست و پنجاه گرم لوبیای مخصوص باقلاقاتق

طرز تهیه خورش باقلا قاتق

لوبیای مخصوص باقلا قاتق را شسته و یك روز قبل آن را خیس می كنیم . سپس پوست آن را می گیریم . سیر را پوست گرفته و خرد می كنیم و با كره كمی تفت می دهیم . باقلای پوست گرفته را اضافه می كنیم و خوب تفت می دهیم . زرد چوبه و شوید را اضافه می كنیم و كمی تفت می دهیم . به باقلا آنقدر آب اضافه می كنیم تا یك بند انگشت روی آن را آب بگیرد . شعله را ملایم كرده و می گذاریم بپزد ، ولی له نشود . نمك و فلفل آن را میزان كرده و ۳ عدد تخم مرغ را هم می زنیم و به خورشت اضافه  می كنیم و در ظرف را می گذاریم تا تخم مرغ ها كمی سفت شوند و سپس آن را در ظرف می كشیم . یكی از تخم مرغ ها را نیمرو كرده و در وسط ظرف خورشت قرار می دهیم .

یادآوری :

۱-    اگر لوبیای باقلا قاتق را كمی سرخ كنیم ، هنگام پختن له نمی شود .

۲-    این نوع خورش باید كمی آب داشته و جا افتاده باشد .

نكات تغذیه ای :

این غذا ، یكی از غذاهای محلی ، مخصوص نواحی شمال ایران است . بهتر است غیر از غذاهای روزمره و عادی در برنامه های غذایی امان ، با طرز پخت غذاهای محلی نواحی دیگر نیز آشنا شویم  .

در تهیه این غذا از گوشت استفاده نشده است ، ولی نگران نباشید زیرا تخم مرغ یك جانشین مناسب برای گوشت است . انرژی حاصل از یك عدد تخم مرغ ۷۵ كالری است كه معادل انرژی یك واحد ( ۳۰گرم) گوشت با چربی متوسط است .

لوبیای مخصوص باقلاقاتق هم منبع پروتئین گیاهی خوبی است كه همراه با تخم مرغ ، باعث افزایش كیفیت پروتئین غذا در حد پروتئین گوشت خواهد شد  . این غذا را هم می توان با پلو و هم با نان سرو كرد . انرژی این غذا در كل ، ۲۷۲۸ كالری است كه اگر توسط پنج نفر میل شود سهم هر فرد از انرژی ۵/۵۴۵ كالری خواهد بود .

باقلا قاتق ، یك غذای محلی شمالی ایران گیلان می باشد که بسیار خوشمزه و لذیذ است .

درباره ی tony.almeyda

مطلب پیشنهادی

طرز تهیه کاسرول گوشت و پنیر

  فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد روش کنید تا گرم شود.۱ قاشق روغن ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *