خانه / آرایشی و زیبایی / دلایل سفید شدن مو

دلایل سفید شدن مو

ar4-64

همانطور که می دانید با بالا رفتن سن مو نیز سفید می شود که این یک پرسه طبیعی برای همه هست اما ما می خواهیم بیان کنیم دلایل سفید شدن مو را علت و معلول با ما همراه باشید .

مو در فوليکول، نوعي لوله پياز مانند روي پوست سر رشد مي کند و به طور متوسط هر انساني داراي ۱۰۰ هزار تا ۱۵۰ هزار فوليکول است که هر يک به طور مستقل عمل مي کند. مو رنگ خود را از ملانين (نوعي رنگدانه) به دست مي آورد. دو نوع ملانين ايوملانين (قهوه اي پررنگ يا سياه) و فيوملانين (قرمز متمايل به زرد) با هم ترکيب مي شود تا بقيه رنگ ها را به وجود بياورد. يک نظريه درباره علت سفيد شدن مو اين است که با افزايش سن روند دريافت ملانين از طريق مو کند يا متوقف مي شود، بنابراين مو خاکستري، نقره اي يا سفيد مي شود.

مو مي تواند خود را از داخل بي رنگ کند:
نتايج بررسي هاي جديد نشان مي دهد، سفيد شدن مو مي تواند به دليل تراکم هيدروژن پيروکسيد در سلول هاي مو باشد. سلول ها به طور طبيعي مقدار کمي هيدروژن پيروکسيد دارد که از طريق آنزيمي به نام کتاليز (Catalase) کنترل مي شود. با بالا رفتن سن اين آنزيم کمتر توليد مي شود و در نتيجه، تراکم هيدروژن پيروکسيد بالا مي رود و ساخت طبيعي ملانين، رنگدانه طبيعي در مو را محدود مي کند و مو سفيد مي شود.

نژاد در سفيدي مو نقش دارد:
به طور کلي، اروپايي ها در اواسط دهه سوم زندگي، آسيايي ها در اواخر آن دهه و آفريقايي ها و آمريکايي ها در دهه چهارم زندگي دچار سفيدي مو مي شوند.

استرس مي تواند در سفيد شدن مو نقش داشته باشد:
اگرچه برخي از محققان معتقدند که ژن تنها علت سفيد شدن مو است، اما بايد گفت بين استرس و سفيد شدن مو ارتباط وجود دارد.

کندن يک تار موي سفيد باعث درآمدن چند تار موي سفيد نمي شود:
هر پياز مو حاوي تنها يک مو است و کندن آن باعث تکثير مو نمي شود. کندن مو به پياز آن آسيب مي رساند و حتي مانع از توليد مو در آن قسمت مي شود.

شوک روحي باعث سفيد شدن يک شبه موها نمي شود:
برخي مي گويند که شوک روحي باعث سفيد شدن ناگهاني مو مي شود. اما موي در آمده تغيير رنگ نمي دهد.

استعمال دخانيات باعث سفيد شدن زودهنگام موها مي شود:
نتايج بررسي هاي متعددي نشان مي دهد استعمال سيگار با پيري زودرس از جمله سفيد شدن مو ارتباط دارد. اين بررسي ها نشان مي دهد که ارتباط چشمگيري بين استعمال دخانيات و سفيد شدن مو در افراد زير ۳۰سال وجود دارد. در واقع افراد سيگاري دو و نيم برابر ديگران مستعد سفيد شدن زودرس مو هستند.

موي بدن نيز سفيد مي شود:
موهاي بدن نيز سفيد مي شود با اين حال سرعت اين روند با سفيد شدن موي سر متفاوت است به همين علت است که برخي مردان ريش سفيد و موهاي قهوه اي دارند يا برعکس.

سفيدي مي تواند ارثي باشد:
از زمان تولد ژن ها براي اين که موها کي و چگونه سفيد شود، برنامه ريزي شده است. افرادي که ژن سفيدي مو دارند قبل از ۳۰ سالگي دچار سفيدي مو مي شوند. در حالي که بيشتر افراد در ميانسالي موهايشان سفيد مي شود. متخصصان پوست قانون ۵۰/۵۰/۵۰ را در نظر مي گيرند، يعني نيمي از جمعيت در ۵۰سالگي حداقل ۵۰درصد موي سفيد خواهند داشت

 

شایان ذکر است که بدانید مصرف دخانیات تاثیر زیادی در زود سفید شدن مو دارد .

درباره ی tony.almeyda

مطلب پیشنهادی

پیاز باعث زیبایی پوست و مو می شود

  پیاز نه فقط برای درمان ریزش موها، بلکه برای رشد مجدد موهای ریخته شده ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *