خانه / گردشگری / جاذبه های گردشگری ایران / باغ چهل تن یا بقعه چهل تنان در شیراز

باغ چهل تن یا بقعه چهل تنان در شیراز

چهل-تن-7

مسافرین که شیراز را برای تعطیلات تابستانی خود انتخاب کرده اید در این جا یک مکان تفریحی و گردشگری را به شما معرفی می کنیم همراه ما باشید با باغ چهل تن یا بقعه چهل تنان در شیراز .

باغ چهل تن یا بقعه چهل تنان، در مسافتی کوتاه از شمال حافظیه وجنب باغ جهان نما،همراه با محوطه ای مشجر و با صفا است که دارای چهل سنگ مزار هم اندازه می باشد. قدمت این باغ به دوره زندیه برمیگردد. در این بقعه چهل قبر کوچک در دو ردیف در کنار هم جای گرفته اند. این چهل قبر مربوط به چهل نفر درویش است که در زمانهای گذشته در این مکان که به صورت باغی مصفا بوده زندگی می کرده و مشغول عبادت بوده اند و چون هرکدام وفات می یافته دیگران او را دفن کرده تا بدین ترتیب که هر ۴۰ نفر به تدریج دار فانی را وداع می گویند و قبورشان در کنار هم در ضلع شرقی حیاط در کنار دیوار قرار گرفته است.

این سنگها فاقد نوشته هستند و در بین دو ردیف آنها باغچه کوچکی است که در آن گلکاری شده است. در سال ۱۲۵۷ ه.ق به دستور معتمدالدوله فرهاد میرزا قاجار، حاکم وقت فارس چهل سنگ قبر موجود به یک اندازه بریده شده و بدون هیچگونه نوشته ای بر روی مزارها به موازات هم گذاشته شد. در آرامگاه چهل تنان علاوه بر چهل قبر گمنام،دو عارف و ادیب شیراز به نامهای شیخ ابواسحق معروف به شیخ اطعمه(متوفی ۸۳۰ ه.ق) شاعر، و حشمت شیرازی (۱۳۶۹ ه.ق مساوی با ۱۳۳۰ ه.ش) به خاک سپرده شده اند.

آدرس :شیراز خیابان چهل مقام ۲۰۰متری جنوب هفت تن شمال حافظیه
تلفن : ۰۷۱۱۲۲۷۷۸۷۷
ساعت بازدید :صبح تا عصر

 

باغ چهل تن یا بقعه چهل تنان در شیراز

چهل-تن-3

.

چهل-تن-1-620x394

.

چهل-تن-620x394

.

چهل-تن-2-620x393

.

چهل-تن-6-620x389

.

چهل-تن-5

.

چهل-تن-4

.

چهل-تن-7

.

چهل-تن-8

باغ چهل تن یا بقعه چهل تنان در شیراز

درباره ی tony.almeyda

مطلب پیشنهادی

درباره آنتالیا چه می دانیم ؟

هتل های آنتالیا خدمات تفریحی متنوعی از قبیل پارک آبی به مسافران ارائه می دهند. ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *