خانه / سبک زندگی / گل و گیاه / آشنایی با گیاه گلوکسینیا

آشنایی با گیاه گلوکسینیا

gloxinia-300x225لوکسینیا (نام علمی: Gloxinia speciosa) نوعی گل می‌باشد. این جنس دارای ۲۰ گونه مختلف ازگیاهان علفی با هیپوکوتیل متورم (غده دار) است. گونه‌ای که بیشتر به عنوان گیاه گل در آپارتمانی استفاده می‌شود، بومی برزیل است. دراداتمه مطلب زیر با گیاه گلوکسینیا آشنا خواهیدشد.

گلو كسینیا
مشخصات: اسم علمی این گیاه Gloxinia speciosa، از خانواده Gesneriaceae میباشد. این جنس دارای ۲۰ گونه مختلف ازگیاهان علفی با ریشه های غده ای است. گونه مورد نظر كه بیشتر به عنوان گیاه گل در آپارتمانی استفاده می شود، بومی برزیل است و ارتفاع آن به ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر و گسترش آن به ۳۰ سانتیمتر می رسد. گیاه گلوكسینیا تقریبا بدون ساقه با برگهای مستطیلی تخم مرغی، به رنگ سبز تیره و آبدار و مخملی، میباشد. گلهای این گیاه بنفش یا ارغوانی بوده و از اواسط بهار تا اواخر تابستان ظاهر می شوند.

مراقبت: گلوكسینیا به نور متوسط، گرمای زیاد، آبیاری فراوان، رطوبت محیطی ۵۰ تا ۹۰ درصد و خاك كمی اسیدی احتیاج دارد.

کود: كود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۳ گرم در لیتر ، هر هفته یكبار، از اوائل بهار تا زمان گل دهی، مصرف كرد.

خاک: مخلوطی از خاك برگ و ماسه به نسبت مساوی، خاك مطلوب گلوكسینیا است.

ازدیاد: وقتی این گیاه گل داد، باید به تدریج آب دادن را كم كنیم به طوری كه هنگام زرد شدن برگها آبیاری كاملا قطع شده باشد. آنگاه غده ها را از خاك درآورده و درمحلی خشك و سرد نگه داری كنید. گلوكسنیا از طریق قلمه برگی، تقسیم بوته و كاشت بذر تكثیر می شود. روش كاشت بذر، بهترین روش می‌باشد. در روش قلمه گیری برگ‌دار اوایل تابستان ، برگها را با دقت ازگیاه جدا كنید. دمبرگها راباحفظ ۴ تا ۵ سانتیمتر از طول آن ، كوتاه كرده و در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. سپس در گلدانی باقطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی كمپوست گلدانی با پایه پیت بكارید. روی قلمه ها رابا كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید و آنها را دردمای ۲۰ درجه سانتیگراد و نورمناسب نگاه دارید ۴ تا ۶ هفته بعد ریشه دهی انجام می شود. همچنین می توانید برگ را روی بافت نرم و صاف برگ برگردانید سپس برشهای تمیزی میان رگبرگهای اصلی ایجاد كنید سپس برگ را به حالت طبیعی برگردانید روی سطح خاك درسینی بذر بخوابانید و خاك را مرطوب كنید. روی سینی را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید. ۴ تا ۶ هفته طول می كشد تا ریشه دهی صورت بگیرد وآنگاه میتوانید گیاهچه را منتقل كنید. برای كاشت بذر نی، در اواسط بهار، بذرها را به طور پراكنده در سینی بذر حاوی كمپوست بذر و قلمه بكارید . سپس با پوشش پلاستیكی یا شیشه ای آن ار بپوشانید و در دمای ۲۱ درجه سانتیگراد نگاهداری كنید. پس از ۴ تا ۶ گیاهچه رشد میكنند. و بزرگ میشوند سپس هرجوانه را در گلدانی با قطر دهانه ۶ تا ۹ سانتیمتر، حاوی كمپوست گلدانی با پایه پیت، بكارید دقت كنید كه خاك همیشه مرطوب باشد و نور كافی به گیاه برسد.

درباره ی tony.almeyda

مطلب پیشنهادی

معرفی بذرهای سبزه هفت سین و زمان کاشت هر کدام

  یکی از هفت سین های سفره هفت سین ، سبزه می باشد که نماد ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *