خانه / سبک زندگی / گل و گیاه / آشنایی با گیاه هویا

آشنایی با گیاه هویا

Siamak_sabet_hoyaاین گیاه بسیار خوشبو و معطر وبومی استرالیا، گینه نو و دارای تنوع زیادی در کشورهای اندونزی، مالزی، تایلند، چین و هند می‌باشد.این گیاه بیش از ۲۰۰ گونه تنوع دارد و از برگ‌های بسیار سبز و قطور تشکیل شده و گل آن نیز متشکل از ترکیب چندین گل گوچک ستاره‌ای شکل می‌باشد.درادامه مطلبل زیر با گیاه هویا بیشتر اشنا خواهید شد.

هویا یا پیچ مومی یا پیچ شمعی یا شهد مومی
مشخصات: اسم علمی پیچ مومی Hoya bella ، از خانواده Asclepidaceae می باشد. این جنس از ۲۰۰ گونه، گیاهان همیشه سبز، تشكیل شده است كه بیشتر به صورت بالا رونده هستند. گونه مورد نظر، بوی هندوستان است و ارتفاع آن از حدود ۲۲ تا ۳۰ سانتی‌متر و گسترش آن به ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر، می رسد. هویا شاخه های تقریبا آویزان دارد و برگهای آن تخم مرغی شكل وسبز رنگ پریده است. گل های گوشتی آن ۵ سانتی متر قطر داشته و سفید ومعطر و ستاره ای می باشند و قسمت مركزی آنها سرخ رنگ است. گل ها از اواسط بهارتا اواخر تابستان ظاهر می گردند.

مراقبت: هویا به نور متوسط، گرمای زیاد، آبیاری معمولی، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاك قلیایی احتیاج دارد.

کود: كود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۴ گرم در لیتر هر هفته یكبار، از اسفند تامرداد ماه ، مورد استفاده قرار داد.

خاک: خاك جنگلی غنی از هورموس برای رشد این گیاه مناسب است.

ازدیاد: با وجود اینكه هویا از انواع گیاهان گوشتی است و آب را در بافت خود نگه می دارد. ولی باز هم نیاز مند شرایط رطوبتی مناسب می باشد. چرا كه یك گیاه اپی فیت بوده و خاستگاه طبیعی آن جنگلهای بارانی و مرطوب است. شما میتوانید برای تكثیر هویا، با یك چاقو یا قیچی تیز، قلمه های انتهایی ساقه را به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر جدا كنید و برگهای پایین قلمه ها را به طول ۳ سانتیمتر از ساقه بكنید، سپس انتهای قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و هر ۵ تا ۷ قلمه را برای به دست آوردن گیاهی با شكل مناسب ، در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی كمپوست بذر و قلمه با پایه پیت قرادهید، دقت كنید كه قلمه های انتهایی و ساق ای را جدا گانه بكارید و قلمه را درست در خاك بگذارید چون امكان دارد گیاه وارونه در خاك قرار بگیرد. خاك را نسبتا مرطوب نگهداشته و قلمه ها را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید. گلدان ها را در با نور مناسب وكافی و دمای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی گراد نگه دارید. ریشه دهی دو ماه طول می كشد. بعد از این مدت كیسه پلاستیكی را بردارید و شروع به تغذیه مصنوعی كنید. حداقل تا یكسال گلدان را تغییر ندهید.

عوارض و درمان: اگر مشاهده كردید سطح زیرین برگهای هویا با تارهای عنكبوتی آغشته شده است، با پارچه و یا اسفنج آغشته به سم سطح زیر برگها را تمیز كنید تا علایم برطرف گردد. عامل این عارضه كنه قرمز است ودر شرایط مرطوب كاهش پیدا می كند. اگر در زمستان برگها چین و چروكدار و منقبض شدند، یعنی خاك خیلی خشك است و گیاه در حال رفتن به استراحت زمستانه می باشد. غنچه های هویا در اثر اشعه مستقیم آفتاب خشك می شوند. ساقه های دراز و منحرف و فاصله زیاد بین دو برگ و ظاهر نشدن گلها می تواند به دلیل نور كم محیط باشد. زمانی كه غنچه ها در حال تشكیل هستند، گیاه می تواند اشعه مستقیم را تحمل كند. هوای سرد، برگها را پژمرده و كمرنگ می كند. سیاه شدن برگها در زمستان هم به دلیل هوای سرد است امادر تابستان ، به علت استفاده از ماد براق كننده شیمیاییی می باشد. اگرهم دیر برگها رنگ پریده و چروك خورده شدند. بدانید كه هوا خیلی خشك است وحتما غبار پاشی انجام دهید اما گلها را محفوظ نگه دارید. گاز آشپزخانه و كلا هوای كثیف می تواند باعث پیچیدگبی برگها وسقوط گلها بشود. در صورتی كه، در فصل تابستان گلها سقو.ط كنند و غنچه های جدید هم ظاهر نشوند. باید آبیاری را تنظیم كنید زیرا گیاه در این شرایط خیلی تشنه است. اگر اصلا غنچه ای تشكیل نشود، می تواند به علت آبیاری بیش از اندازه باشد. حتما زهكش را بازدید كنید و اجازه دهید بین دو آبیاری خاك كاملا خشك شود. چكیدن قطرات شهد از گلها یك اتفاق طبیعی است، بهتر است لوازم منزلتان را محفوظ نگهدارید.

درباره ی tony.almeyda

مطلب پیشنهادی

معرفی بذرهای سبزه هفت سین و زمان کاشت هر کدام

  یکی از هفت سین های سفره هفت سین ، سبزه می باشد که نماد ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *