خانه / سبک زندگی / گل و گیاه / آشنایی با گل گاو پنبه ای

آشنایی با گل گاو پنبه ای

Abutilon-Nabob-300x300ابوتیلون گل گاوپنبه‌ای(نام علمی: Abutilon pictum) نام یک گونه از سرده ابوتیلون است.درادامه مطلب زیر با گل گاو پنبه ای آشنا خواهید شد.

 

آبوتیلون گل گاوپنبه‌ای
مشخصات: اسم علمی گیاه آبوتیلون Abutilon striatum و از خانواده Malvaceae می باشد. این جنس، از ۱۰۰ گونه گیاهان نیمه خشبی و علفی یك ساله، چند ساله و درختچه های همیشه سبز و در ختان كوچك تشكیل شده است. معمولا برای پرورش اغلب گونه های این نسل شرایط گلخانه ای لازم است. گونه Striatum بومی برزیل بوده و بلندی این گیاه به بیش از ۲ متر و گسترش آن به بیش از ۱ متر می رسد. برگ ها پنجه‌ای و دارای لكه های سفید مایل به زرد هستند. گلهای آن به رنگ قرمز و به قطر ۳-۴ سانتیمتر می باشد . معمولا از اواسط بهار تا اواخر تابستان در روی بوته ظاهر می شوند. در اوایل بهار باید گیاه را هرس كرد. برای این كار ساقه های اصلی را تا نصف، شاخه های جانبی را در حدود ۱۰-۸ سانتیمتر و شاخه های خشك را كاملا قطع می كنیم.مراقبت: این گیاه به نور متوسط، هوای معتدل، خاك همیشه مرطوب و رطوبت نسبی ۵۰ تا ۶۰ درصد PH 7 تا ۸ ، نیاز دارد.كود: كود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۳ گرم در لیتر هر هفته یكبار، تا اسفند تا شهریور ماه به كار برد.

خاک: خاك باغچه همراه با كود حیوانی و گیاهی، مناسب كشت آبوتیلون می باشد.

ازدياد: آبوتیلون را می توان به سادگی از اواسط بهار تا اوایل تابستان تكثیر كرد. قلمه های انتهای ساقه را از شاخه های جانبی، به طول ۱۰-۸ سانتیمتر، از گیاه جدا كرد، و محل برش قلمه ها را در پودر هومون ریشه زایی فرو ببرید سپس هر قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر ، كه از كمپوست مخصوص بذر و قلمه پر شده، بكارید. لازم است گیاه را به آرامی و منظم مه پاش كنید و یا قلمه ها را با یك كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید و آنها را در شرایط نور مناسب ولی دور از تابش مستقیم خورشید و در مای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد نگاه دارید. پس از حدود یك ماه قلمه ها، ریشه دهی و رشد را آغاز می كنند، آنگاه به آرامی قلمه ها را بیرون آورده و در گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر حاوی كمپوست گلدانی بكارید. كشت آبوتیلون ، از طریق كشت بذر، در مورد بعضی از انواع این گیاه بویژه واریته های ابلق، نتیجه خوبی نمی دهد.

عوارض و درمان: اگر هنگام پرورش و نگهداری این گیاه، مشاهده كردید، خود را انداخته و در حال تلف شدن است، احتمال بدهید هوای محیط خیلی سرد است و آن را به جای گرمتری منتقل كنید و اگر مشاهده كردید گلها ظاهر نمی شوند، یا نور كافی در زمستان نشان دهنده آبیاری بیش از اندازه می باشد. چسبناك شدن برگ ها و دمبرگها در اثر فعالیت حشرات روی این گیاه به وجود می آید و باید سمپاشی با سم حشره كش صورت بگیرد. نور زیاد برگها را رنگ پریده و شاخه ها را دراز و فاصله بین برگها را زیاد می كند. اگر گیاه در تابستان تشنه بماند برگها چروكیده می شود و گلها سقوط می نمایند، همچنین برگهای زرد رنگ و دارای رشته های تار عنكبوتی در سطح زیرین نشانه فعالیت كنه قرمز هستند باید با اسفنج مرطوب زیر برگها را تمیز كنید و یا با سم حشره كش نفوذی هر دو هفته یكبار ، تا رفع علایم، گیاه را سمپاشی نمایید. تامین رطوبت در كاهش آفت موثر است.

.

درباره ی tony.almeyda

مطلب پیشنهادی

معرفی بذرهای سبزه هفت سین و زمان کاشت هر کدام

  یکی از هفت سین های سفره هفت سین ، سبزه می باشد که نماد ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *