خانه / سبک زندگی / گل و گیاه / آشنایی با نحوه پرورش گل خفاش

آشنایی با نحوه پرورش گل خفاش

پرورش-و-نگهداری-گل-خفاش-عکس-3گل خفاش ،این گیاه برگ های بزرگ و زیبا و یکی از خارق العاده ترین گل ها را در میان گیاهان گل دار  دارد.  گل خفاش بومی آفریقا، استرالیا و و جنوب شرقی آسیاست و بیش از ده گونه دارد که شناخته شده ترین در میان آنها، دو گونه نامبرده است.درادامه مطلب زیر با نحوه پرورش این گل اشنا خواهید شد.

گل های عجیب این دو گونه، شبیه خفاش و به رنگ های سیاه (بادمجانی تیره) یا سفید هستند و پرچم های بلندی شبیه موهای تابدار تیره یا دست و پای خفاش ها دارند. برگ های گل خفاش، شکننده، کشیده و بزرگ هستند و به راحتی آسیب می بینند. گل خفاش مثل خفاش که عاشق تاریکی است و روزها می خوابد، سایه دوست و برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی چون باید در معرض جریان هوا باشد در نقاطی که دمای هوا مساعد باشد (مشابه زادگاهش) و بتوان نوری که به آن می تابد کنترل کرد، از آن ها می توان در محیط های خارجی نیز نگهداری کرد.

 

 

 

گل خفاش نسبت به شرایط محیطی اش حساس است، اگر شرایط مطلوبش فراهم باشد پُرگل و شاداب است و گل خفاش های کوچک نیز تولید می کند، اما غیر از آن، خمیده می شود و در صورت عدم رسیدگی به زودی می میرد. هر چند گل خفاش گیاه دشواری برای نگهداری است و به تازه کارها توصیه نمی شود ولی وقت خریداری گل خفاش به خاطر داشته باشید هر چه گیاهی که می خرید بزرگ تر باشد نگهداری آن آسان تر خواهد بود.
یکی از مهم ترین عوامل در نگهداری گل خفاش، فراهم کردن خاک مطلوب آن است و باید به یاد داشت ریشه آن نباید در حالت فشرده در گلدان قرار بگیرد. بهتر است هر بهار گلدان آن با گلدان بزرگتری عوض شود. وقتی گلدانتان به قطر ۲۵ یا بیشتر رسید، وقت هرس کردن ریشه هاست، می توان از خاک جدایشان کرد و با خاک تازه در گلدانی در همان ابعاد دوباره کاشت.
زمان گلدهی اواخر بهار تا اوایل تابستان است و  دفعات گلدهی می تواند تا ۸ بار باشد.

 

 

نیازمندی های طبیعی:
شرایط نگهداری گل خفاش بسیار شبیه گل ارکیده است و جریان هوای خوب، یکی از فاکتور های مهم در نگهداری این گیاه است.
خاک:
خاک سبک و اسیدی با زهکشی عالی نیاز است. چنان که گفته شد یکی از مهم ترین عوامل در نگهداری گل خفاش تهیه خاک مناسب آن است: ترکیبی مثل ۶۰ درصد پیت ماس و ۳۰ درصد پرلیت و ۱۰ درصد ورمی کولیت یا ترکیبی مثل ۵۰ درصد پوسته کاج و ۴۰ درصد پیت ماس و ۱۰ درصد شن یا ماسه برای رشد این گیاه مناسب است. همچنین گلدان این گیاه باید عریض باشد.
آبیاری: رطوبت خاک هیچ وقت خشک نشود. از غرقابی کردن گلدان بپرهیزید.

نور: در فضای بیرون در محلی سایه و در آپارتمان در محلی پرنور قرار دهید.
دما: دمای مناسب برای  آن ۲۶- ۱۵ درجه است و دمای محل نگهداری آن به زیر ۵ درجه نباید برسد.
تکثیر: با تقسیم ریزوم های گیاه چند ساله می توان این گیاه را تکثیر کرد.
منبع : hgolvagiah.com

درباره ی tony.almeyda

مطلب پیشنهادی

معرفی بذرهای سبزه هفت سین و زمان کاشت هر کدام

  یکی از هفت سین های سفره هفت سین ، سبزه می باشد که نماد ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *