خانه / سبک زندگی / آموزش خیاطی / روش دوخت جاکفشی

روش دوخت جاکفشی

381171962424219774139918710748217223122

می خواهیم در این جا می خواهیم بک مدل جاکفشی ویژه کفش های مجلسی و نگه داری در کمد را یاد می دهیم .

با دوختن این جاكفشى پارچه اى كم جا و كارآمد كه از یك چوب لباسى در كمد آویزان مى شود به كفش هایتان سامان دهید.

روش دوخت جاکفشی وسایل مورد نیاز :

– یك قطعه پارچه كتان ضخیم به ابعاد ۵/۱*۴/۰ متر

– پارچه نخى (گلدار یا به دلخواه) در حدود ۵/۱ متر با عرض ۹۰ سانتى متر

– نوار اریب با رنگ متناسب حدود ۱۰متر

– ?? سانتى متر چسب پارچه

– نخ همرنگ پارچه ها

– سوزن ته گرد

– خط كش و مداد

– یك عدد چوب لباسى محكم

 

روش دوخت جاکفشی : 

لبه هاى پارچه كتان را كه بدنه اصلى جاكفشى را تشكیل مى دهد دو سانتیمتر از هر طرف تو بگذارید و با چرخ خیاطى بدوزید. ۶مستطیل به ابعاد ۶۶*۳۳ سانتیمتر از پارچه گلدار ببرید. با دقت نوار اریب را از وسط عرض آن تا كنید و به همان ترتیب اتو بزنید. براى مغزى دوزى هر یك از جیب ها حدود ۱۶۵ سانتیمتر نوار اریب لازم است. دو ضلع بلندتر هر یك از جیب ها را با نوار اریب، مغزى دوزى كنید؛ به این ترتیب كه لبه پارچه را در میان تاى نوار اریب قرار داده و با سوزن ته گرد سنجاق كنید. سپس آن را به همان ترتیب با چرخ خیاطى در جاى خود بدوزید.

هر یك از جیب هاى پارچه اى را از وسط طول تا كنید تا اضلاع كوچكتر آنها بر روى هم قرار گیرند. سپس یك قطعه از نوار اریب را به اندازه این ضلع ببرید و لبه هاى پارچه را در میان تاى نوار قرار دهید و با سوزن ته گرد به همان شكل سنجاق كنید، سپس با دست كوك بزنید.

پارچه كتان ضخیم را از وسط طول تا كنید به طورى كه روى اصلى پارچه به طرف بیرون باشد. با خط كش و مداد از خط تاى پارچه دو سانتیمتر پایین تر را علامت گذارى كنید و یك خط راست بكشید. این خط جاى دوخت اولین جیب را نشان مى دهد. درست در راستاى این جیب در طرف دیگر پارچه كتان تا شده نیز خطى رسم كنید.

در فاصله ۵/۱۷ سانتى متر از خط اول، خط دیگرى را رسم كنید و همچنین خطى دیگر در فاصله ۵/۱۷ سانتیمترى از خط دوم. در طرف دیگر پارچه كتان نیز خطوطى درست در پشت این خطوط علامت گذارى كنید. هر یك از جیب ها را با سوزن ته گرد روى خطوط علامت گذارى شده سنجاق كنید و سپس با چرخ خیاطى در جاى خود بدوزید. پس از دوخت، كوك لبه بالاى جیب را بشكافید. در آخر دو قطعه چسب پارچه را به اندازه عرض پارچه كتان ضخیم ببرید، دو طرف یكى از آنها را درست در پشت خط دوخت دو جیب اول از بالاى جاكفشى بدوزید و دو طرف دیگر را نیز در پشت دو لبه پایین پارچه كتان چرخ كنید.

جاكفشى را مطابق تصویر روى چوب لباسى بیندازید و با چسباندن دو نیمه جیب هاى پارچه اى به هم، آن را روى چوب لباسى ثابت كنید. در صورت تمایل مى توانید با دوختن یك جیب كوچكتر بر روى جیب اول جاكفشى جاى مناسبى نیز براى نگهدارى از پاشنه كش، واكس و برس كفش هایتان فراهم كنید.

 

381171962424219774139918710748217223122

حالا دیگر با این جاکفشی ، کفش های مجلسی شما دیگر خراب نمی شود .

درباره ی tony.almeyda

مطلب پیشنهادی

راهکاری برای شستن کفش کتانی

کفشها را داخل کیسه مخصوص لباسشویی قرار داده و درب آن را کاملا ببندید این ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *