خانه / آشپزی / خواص مواد خوراکی / آشنایی با خواص کلم برگ

آشنایی با خواص کلم برگ

کلم-پیچ-620_330

کلم برگ یا کلم پیچ از انواع سبزی استکلم پیچ ، منبع غنی ویتامین ث، گلوتامین و اسیدهای آمینه است.درادامه مط لب زیر با خواص این کلم بیشتر آشنا میشوید.

فواید کلم برگ

دفع سموم از سلولها

به مدت ۲۰ سال، عملکرد فیتونوترینتها بعنوان آنتی اکسیدان هایی برای مبارزه با رادیکالهای آزاد مشخص شده اند. تحقیقات جدید نشان داده است که فیتونوترینتها در گیاهان چلیپایی مانند کلم برگ، عملکرد بهتری دارد. این مواد به ژنها برای افزایش آنزیمهایی که در عملیات سم زدایی و حذف مواد مضر از بدن شرکت می کنند، پیام می فرستد.

مطالعات حاضر نشان داده است، افرادی که گیاهان چلیپایی مصرف می نمایند، احتمال ابتلاء به سرطان پروستات و سرطان ریه در آنها نسبت به افرادی که حتی از گیاهان دیگر استفاده می نمایند کاهش می یابد.

در مطالعه ای که بر روی ۱۰۰۰ مرد در موسسه تحقیقات سرطان انجام گرفته است، افرادی که در طول هفته به مقدار زیادی سبزیجات مصرف می کنند، ۳۵% احتمال ابتلاء به سرطان پروستات در آنها کاهش می یابد.

مواد موجود در ۱۰۰ گرم کلم برگ

 

ویتامین K ۷۳.۳۵ میکروگرم
ویتامینC ۳۰.۱۵ میلی گرم
فیبر ۳.۴۵ گرم
منگنز ۰.۱۸ میلی گرم
ویتامین B6 ۰.۱۷ میلی گرم
فولات ۳۰.۰۰   میکروگرم
امگا۳ ۰.۱۷ گرم
ویتامین B1(تیامین) ۰.۰۹ میلی گرم
ویتامین B2 ۰.۰۸ میلی گرم
کلسیم ۴۶.۵۰   میلی گرم
پتاسیم ۱۴۵.۵۰ میلی گرم
ویتامین A ۱۹۸.۰۰ واحد
پروتئین ۱.۵۳ گرم
منیزیم ۱۲.۰۰ میلی گرم

حفظ سلامت روده و معده

مطالعات نشان داده اند که گیاهان خانواده براسیکا(Brassica) مانند کلم برگ، گل کلم، کلم بروکلی و کلم پیچ  از مبتلاء شدن به سرطان روده جلوگیری می نمایند.

حفظ سلامتی زنان

تحقیقاتی که بر روی خواصیت ضد سرطانی کلم انجام گرفته است نشان داده است، زنانی که گیاهان خانواده براسیکا را به میزان زیاد مصرف می نمایند، احتمال ابتلاء به سرطان سینه در آنهاکاهش می یابد. این مطالعه بر روی ۳۰۰ زن در شانگهای انجام گرفته است و در این مطالعه مشاهده شده است که میزان ایزوتیوسینات(Isithiocyanate)، ماده ای که در گیاهان براسیکا یافت می شود، موجود در خون آنها با میزان ابتلاء به سرطان سینه رابطه ای عکس دارد. در این تحقیق مشاهده گردید کسانی که میزان ایزوتیسینت در خونشان بیشتر باشد میزان ابتلاء به سرطان سینه در آنها ۴۵% کاهش می یابد.

معالجه زخم معده سطحی

آب کلم برای معالجه زخم معده بسیار موثر است. در مطالعه ای، دانشمندان تاثیر ۱ لیتر آب کلم را در درمان زخم معده به مدت ۱۰ روز مشاهده نمودند. به نظر می رسد که وجود گلوکز و آمینو اسید بالا در آب کلم دلیل درمان زخم معده می باشد.

چگونگی انتخاب و نگهداری کلم برگ

کلمهایی را انتخاب کنید که برگهای آن براق، شفاف و بدون زدگی باشد.

خنک نگه داشتن کلم برگ به حفظ ویتامین C موجود در آن کمک می کند. کلم تکه شده خاصیت خود را از دست می دهد بنابراین برای حفظ مواد آن بهتر است کلم برگ را در پلاستیکی قرار داده و آن را در یخچال نگهداری نمایید. کلم برگ کامل را می توان به مدت ۲ هفته در یخچال نگهداری نمود اما کلم برگی که قسمتی از آن جدا شده است را می توان برای ۱ روز در یخچال قرار داد.

 

درباره ی tony.almeyda

مطلب پیشنهادی

خواص سیاه دانه

  سرطان مغز: مطالعه منتشر شده در مجله PLoS One نشان می دهد که thymoquinone ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *